Ordu’da Akıllı Şehir Dönemi Başlıyor

Türkiye’nin dijital dönüşümü için çalışmalarını yaygınlaştıran dijital operatör Turkcell, Ordu’da kıymetli bir işbirliğine imza attı. Huawei ve Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokol çerçevesinde Turkcell, Ordu’yu dünyadaki en akıllı kentler sıralamasında bir üst lige çıkaracak. Akıllı kentler için güçlerini birleştiren Turkcell ve Huawei Ordu’da, tarım, ulaşım, güç, park ve gibisi alanlarda yapılacak ortak işbirlikleriyle teknolojik tahliller geliştirecek.

Türkiye’nin dijital dönüşümü için çalışmaya devam

Protokol imza merasimine katılan Turkcell İdare Konseyi Üyesi Dr. Mehmet Hilmi Güler, Dünyanın birinci dijital operatörü olarak, güçlü şebekemizle taşınabilir ve sabit irtibat altyapısının yanında akıllı kent projelerinde de uçtan uca tahliller sunuyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Kent Vizyonu’na Turkcell olarak katkı sağlamak konusunda kararlı ve inançlı adımlar atıyoruz. İmzaladığımız bu protokol de bu seyahatin ortak atılacak birinci adımlarından biri. Hedefimiz Ordu’yu düşünen, üreten ve yarışan bir kent haline getirmek. Akıllı Kentler projesini devreye alarak Ordu’yu gerek üretim gerek ömür kalitesinde değişik bir noktaya getirmeyi hedefliyoruz. Ordulu bal üreticileri artık akıllı kovanlarda daha verimli ve kaliteli bal üretimi gerçekleştirecek. Fındık üreticileri de gelişmiş teknoloji tahlilleriyle tanışacak. Yeni teknolojilerle donanan verimliliği artıran tahlillerimizle Ordu halkına kusursuz bir tecrübe yaşatırken, sağladığımız tasarruflarla da kaynak verimliliğini azamî seviyeye çıkaracağız” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Engin Tekintaş ise “Akıllı kentler projesi, ülke genelinde hükümetimizin de desteklediği bahislerin başında geliyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak bu bahse hassasiyet gösteriyor ve öncülüğü sahipleniyor olmanın gururunu yaşıyoruz. İki teknoloji devinin takviyesiyle hayata geçirilecek çalışmalarla Ordu halkına hem kaliteli ömür ve irtibat hem de verimlilik sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin dijitalleşmesi ve akıllı kentlerin yaygınlaşması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, şöyle konuştu: “Dünyanın birinci dijital operatörü Turkcell olarak 25 yıldır halkımıza ve müşterilerimize en son teknolojiyi her vakit kaliteli bir biçimde sunmayı hedefledik. Bugün, yapay zeka, objelerin interneti, artırılmış gerçeklik üzere teknolojiler artık bütün sanayileri, insanların ömür formlarını önemli manada etkiliyor. Olağan ki bu noktada akıllı kent vizyonu da bu teknolojileri birleştirerek kentlerimizde, hayatları kolaylaştırmak, yöneticilerin iş yapış formlarını daha kolay hale getirmek ve verimliliği artırmak için epey kıymetli bir inisiyatif sunuyor. Bu kapsamda biz de Turkcell olarak, akıllı kent vizyonumuzla kentleri akıllandırıp, orada farkı, farklılaşmayı yaratmayı temel maksat edindik.”

Huawei Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Zhang Xiaolong konuşmasında: “Gerçekleştirdiğimiz protokol, Ordu’nun 5G teknolojileriyle donatılarak daha da akıllı hale gelmesini sağlayacak ve Ordu halkının en son teknolojinin imkanlarından sonuna kadar faydalanarak konforlu bir ömür sürmesine vesile olacak. Geleceğin tahlillerini geliştirerek, katma paha yaratan işlerde işbirliğimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Turkcell, projenin uygulanması için gerekli sabit genişband (FBB), taşınabilir genişband (MBB) ve NB-IOT ilişki hizmetleri ile bilgi merkezleri vasıtasıyla bulut bilişim hizmetlerini sağlayacak. Huawei ise proje çerçevesinde akıllı ulaşım, akıllı su ve akıllı park tahlilleri de dahil olmak üzere birçok alanda dikey tahliller sağlayan eserlerinin teminini yapacak.

Proje kapsamında parklara kurulması planlanan güneş gücü ile çalışan etraf dostu direkler sayesinde itimat çemberi oluşturulacak ve çocuklar aileleri tarafından izlenebilecek, daha inançlı alanlarda oyun oynayabilecek. Yeniden proje kapsamında hayata geçirilmesi planlanan hasta ve yaşlı takip tahlili sayesinde hasta ve yaşlı yakınları her an sevdiklerinden haberdar olabilecek. Böylelikle yaşanabilecek olumsuz gelişmeler hakkında gerekli durumlarda süratle bilgilendirilme sağlanarak sıhhat takımlarının anında müdahale edebilmesi mümkün hale gelecek.

Öte yandan Turkcell’in Akıllı Tarım tahlillerinden Akıllı Kovan sayesinde Ordulu bal üreticileri kovan ile ilgili sıcaklık, nem ve pozisyon bilgilerini takip ederek bal randımanını artırabilecek. Yeniden bir Akıllı Tarım tahlili olan Turkcell Filiz sayesinde Ordu’nun fındık üreticileri bahçelerinin su gereksinimi ve hastalık durumu bilgileri ile ziraat mühendislerinin tekliflerine kolay kolay ulaşabilecek. Sunulacak olan Akıllı Sulama tahlilleriyle ise sulama sistemleri uzaktan yönetilebilir hale gelecek ve tasarruf sağlanacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir