Windows XP Nasıl Efsane Oldu? İşte 7 Neden…

2001’de piyasaya çıkan, dayanak mühletinin bitişinin ardından yıllar geçse de ölmemek için uzun mühlet direnen Windows XP, Microsoft’un bile eforlarına karşın, hala kendine kullanıcı bulabiliyor. 2014 yılında dünya çapındaki bilgisayarların üçte birinde bulunan Windows XP alışılmış ki bugün çok az sayıda bilgisayarda bulunabiliyor. Ama yeniden de Windows XP şimdi bizi büsbütün bırakmış değil.

Kimilerimiz oyunların uyumluluğu, kimilerimiz iş için Windows XP’yi uzun yıllar bırakamadık. İşte onu efsane haline getiren 7 neden…

1. Birleştiren Windows

Windows XP, NT çekirdeğini kullanan ve mesken tüketicisine yönelik birinci Windows sürümüydü. Bugün Windows 10, Windows Phone, Xbox One ve Azure’da kullanılan NT çekirdeği, Windows XP’nin hem mesken hem de iş kullanıcıları için birebir arayüzü ve yetenekleri sunması manasına geliyordu.

NT çekirdeğinin Windows XP’ye kattıkları ortasında daha yeterli çoklu iş parçacığı idaresi, daha âlâ bellek idaresi, 64-bit işlemci takviyesi ve fazlası var.

2. Fonksiyonla doluydu

Windows XP, konut ve iş kullanıcılarına yönelik çokça fonksiyonla geliyordu. Windows Gezgini üzere mevcut araçlar, fotoğrafları döndürebilme üzere yeni özellikler kazanırken arama fonksiyonu, evrakları bulmayı kolaylaştırdı. Yedekleme ve otomatik sistem kurtarma üzere fonksiyonlar de Windows XP’ye dahildi.

Clear Type yazı tiplerini daha okunur hale getirirken Uzaktan Yardım, takviye ünitelerinin size uzaktan yardım etmesine imkan tanıyordu. Dahası Windows, birinci defa birden fazla lisanı desteklemeye başlamıştı.

3. Yeni görünüm

Windows XP, Napa, Kaliforniya’dan çekilen, Bliss olarak bilinen tanınan duvar kağıdıyla özdeşleşti. Bu duvar kağıdı, kullanıcı dostu olmayı amaçlayan yeni arayüzle birlikte işletim sisteminin en ayırt edici özelliklerindendi.

Windows 95’in Başlat menüsü Windows XP’de renklendirilmiş ve yenilenmiş, sıkça kullandığınız misyonlarla donatılmıştı. Vazife çubuğundaki düğmeler kendilerini gruplandırabiliyor, yeni süratli çalıştır çubuğu ise programları üzerine sabitlemenize müsaade veriyordu.

Yeni arayüz, Windows XP’nin GDI+ alt-sisteminden faydalanıyor ve anti-alias dayanaklı 2 boyutlu grafikler, yüzeyler, gölgelendirme, saydam evrak seçme kutusu, saydam simgeler ve fazlasını sunuyordu. Evvelki Windows’lardan gelenlerin karşısında bakması ve kullanması keyif veren, kullanımı kolay bir Windows vardı.

4. Temalar

Windows XP, arayüzü kişiselleştirmenize müsaade veren birinci Windows değildi fakat evvelden bu iş için Plus paketine para vermeniz gerekiyordu. Windows XP temaları işletim sistemiyle birlikte geliyordu ve dahası, özel temaları internetten indirebiliyordunuz.

5. Service Pack 2 ve güvenlik

Windows XP’nin zararlıların ve casus yazılımların büyük bir sorun olmaya başladığı periyoda denk gelmesi, Microsoft’u harekete geçirdi. Firma geliştiricilerinden kod yazmayı bırakmalarını istedi ve hepsini güvenlik eğitiminden geçirdi.

Bunun sonucunda 2004’te Service Pack 2 ortaya çıktı. Bu sürümde Windows Güvenlik Duvarı (Windows Firewall) varsayılan olarak açık bulunuyordu. Execution Protection ise tampon bellek taşma açıklarını gidermeyi amaçlıyordu. Service Pack 2, Windows XP’yi daha inançlı hale getirmesi açısından büyük değer taşıyordu.

XP’nin yaşlanmaya başlamasıyla Service Pack 3 bile zararlılarla başa çıkmakta zorlandı.

6. Internet Explorer 6

IE 6 birinci çıktığında standartlara en uyumlu web tarayıcısıydı ve çağdaş web’in temelini oluşturacak özellikler sunuyordu. Lakin tarayıcı vakit içinde güvenlik ve uyumsuzluk sorunlarıyla anılmaya başlandı. Asıl sorun ise IE6’nın çok fazla kişi tarafından kullanılması nedeniyle, geliştiricilerin web sitelerini IE6’nın garip huylarına nazaran programlamasıyla başladı.

7. Güç idaresi, ağ ve performans

Windows XP, daha düzgün Wi-Fi dayanağı, ağ ilişkileri konusunda büyük geliştirmeler, doğal Bluetooth takviyesi, Quality of Service, İnternet Kontağı Paylaşma ve kolay ağ belge paylaşımı üzere değerli geliştirmelerle geliyordu. Hazırda bekletme özelliği daha evvel de vardı lakin birinci defa Windows XP’de muteber hale geldi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir