Elon Musk, Yıldız Gemisi’ni Gösterdi

SpaceX, 2018 yılı içinde 20’nin üzerinde defa kalkış gerçekleştirdi, lakin şirketin gelecek için çok daha büyük planları olduğu kesinlikle. Geçtiğimiz gece şirketin CEO’su Elon Musk, imal kademesinde olan Starship’in prototip versiyonunun bir fotoğrafını twitter’da paylaşarak büyük merak uyandırdı. “Paslanmaz Çelik Yıldız Gemisi” formunda paylaştığı fotoğraf, hakikaten de epey etkileyici görünüyor. Pekala, Starship ne için tasarlanıyor?

Stainless Steel Starship pic.twitter.com/rRoiEKKrYc

— Elon Musk (@elonmusk) 24 Aralık 2018

Starship, daha evvel Musk’ın “BFR” olarak tanıttığı dev roketin yeni ismi ve SpaceX bu “yıldız gemisi” ile insanları Ay’a, oradan da Marsa taşımayı amaçlıyor. Daha evvel Apollo astronotlarını Ay’a götüren Saturn V roketinden daha büyük ve daha güçlü bir roket üzerinde çalıştıklarını açıklayan SpaceX, görünen o ki bu mevzuda bir epey önemli. Çünkü roketin boyutları bunun hakkında fikir veriyor.

Musk, Teksas’taki SpaceX tesisinde inşa edilen devasa roket prototipinin paslanmaz çelikten oluştuğunu söylediği twit’inin akabinde yaptığı yorumlarda da, paslanmaz çeliğin karbon fiber gerece nazaran çok daha yüksek sıcaklıklara direnç gösterebildiğini ve daha hafif olduğunu söylüyor.

SpaceX, Starship’i 2019 yılında test edecek. Tekrar Musk’ın söylediğine nazaran şirket, bu test uçuşları için yeni jenerasyon Raptor motorlarından üçünü kullanacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir