Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesine değişiklikler getirdi

Google, Tokyo’da düzenlenen AMP Conf 2019‘da, şirketin Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar (AMP) projesine bir dizi değişiklik ve yeni özellikler getirdiğini duyurdu. En kıymetli duyuru, AMP sayfalarının artık adres çubuğunda orjinal site URL’ini göstermesi lakin bu durum AMP özelliğini sevmeyen kullanıcılar için baş karıştırıcı olabilir.

Orjinal siteye erişim zorlaştı

Google aramalarındaki şimşek ikonuyla belirtilen bir AMP kontağına tıkladığınızda, aslında sitenin kendi sunucusundaki optimize edilmiş sayfaya yönlendirilmezsiniz. Bunun yerine, Google’ın kendi sunucularında (performansı artırmak için) depolanan önbelleklenmiş bir sürüm alırsınız ve en üstte bir çubuk ile istediğiniz durumda yepyeni URL’i ziyaret edebilirsiniz.

Lakin yapılan değişikliklere nazaran Google aramalardan ziyaret edeceğiniz AMP sayfarlarında artık orjinal sitenin adresini (URL) göreceksiniz. Sorun, bu sistemde, bir sayfanın yepyeni versiyonunu ziyaret etmenin son derece sıkıntı olması ve kullanıcılar da bu durumdan şikayetçi. Çünkü yeni modelde sitenin olağan sürümü için burayı tıklayın ibaresi yer almıyor. Kullanıcılar, ziyaret etmeye çalıştıkları sitenin alternatif bir sürümünü habersiz bir biçimde ziyaret edecekleri için, bu durumun açık bir formda belirtilmesi ve orjinal siteye yönlendirilmesi konusunda nasıl bir çalışma yapılacağı ise şimdilik meçhul.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir