Tesla’nın Model 3 problemi sürüyor

Tesla ve Consumer Reports ortasında uzun müddettir devam eden, yayının Model 3’ü artık tavsiye edemeyeceğini söylemesi ile başlayan otomobil incelemesi tartışması sürüyor. Tesla, geçtiğimiz Mayıs ayında otomobilin fren aralığını düşürdüğünü söyleyerek sorunun ortadan kalktığını belirtmişti. Consumer Reports, daha evvel bu sorun yüzünden otomobil hakkında yorum yapmayı reddetmişti.

Model 3, bu tavsiyeyi kaybeden altı otomobilden biri ve bu listeyi oluşturan öbür otomobillerin ortasında Chrysler 300, Dodge Charger, Acura RDX, BMW 5 Series ve Volkswagen Tiguan yer alıyor. Güvenilirlikteki düşüş, bu otomobillerin her birinin genel puanının tavsiye hududunun altına düşmesine sebep oldu. Öte yandan BMW X3, Genesis G90 ve Lincoln Nautilus ise araç sahiplerinin güvenilirliğin arttığını bildirmesi akabinde tavsiye kazandılar. Model 3 sahipleri ise otomobillerinde bilhassa cam sıkıntıları üzere sorunları bildirdiler.

Yayın, bu güvenilirlik verisini her bahar mevsiminde üyelerine gönderdiği anketlerin bir kesimi olarak topluyor ve 500000 araç sahibinden aldığı dönüş ile kararlarını veriyor. Consumer Reports, geçtiğimiz yılın anket sonuçlarını Ekim ayında yayımlamıştı ve o sırada Model S tavsiyesini kaybetmişti fakat yaz periyodunda üyelerinden aldığı ek yanıtlar ile güvenilirlik skorlarını güncellemişti.

Öte yandan tıpkı anketteki bilgileri kullanan yayın, Model 3’ün en yüksek şoför memnuniyeti sıralamasını alırken Model S de birebir sıralamada beşinci pozisyonda yer alıyordu…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir