PlayStation 5 özellikleri ile ilgili açıklama yapıldı!

Sony‘nin yeni jenerasyon oyun konsolu üzerinde çalıştığı, uzun müddettir biliniyor. Bununla birlikte pek çok kişi de PlayStation 5 modelini heyecanla bekliyor. Modelle ilgili sızıntılar son vakitlerde arka arda gelmeye başlamıştı. Tüm bunların akabinde yeni kuşak konsolla ilgili birinci resmi ayrıntılar da Sony tarafından geldi. Sony yaptığı açıklama ile birlikte PlayStation 5 özellikleri hakkında birinci resmi açıklamayı da yapmış oldu.

PlayStation 5 özellikleri ile ilgili açıklama yapıldı : 8K Grafik, SSD ve dahası!

Yeni jenerasyon oyun konsolu hakkında açıklama yapan Mark Cerny, PlayStation 5 hakkında değerli birtakım teknik ayrıntıları verdi. Bu ayrıntılardan birincisi, konsolun üçüncü kuşak AMD Ryzen işlemcilerden gücünü alacağı noktasında. Bununla birlikte ekran kartı kısmında ise Işın İzleme özelliğine sahip Radeon Navi yongasına yer verilecek. Bu açıdan baktığımızda performans noktasında büsbütün yeni bir donanımla karşılaşacağımızı belirtebiliriz.

Yapılan donanım iyileştirmeleri beraberinde daha yüksek çözünürlük dayanağını de getirecek. PlayStation 5  şayet uyumlu bir monitör kullanırsanız, 8K grafik takviyesine sahip olacak. Bununla birlikte yapılan açıklamaya nazaran Sony, PlayStation 5 için 3D ses çalışmalarını da yürütüyor. Evvelki iki konsol ortasında ses konusunda kıymetli bir fark bulunmazken, yeni konsolla birlikte bu durum farklılık kazanacak.

Kelam edilen büyük yeniliklerden birisi de dahili depolama noktasında bulunuyor. Yeni konsolun depolama ünitesi SSD olarak güncellenecek. Bu sayede yükleme mühletleri ve kullanım sırasındaki performansta da büyük artışlar yaşanacaktır. Pek çok kişi tarafından merak edilen bir öteki özellik ise yeni konsolun geriye uyumluluk durumu.

Bildiğiniz üzere yeni bir konsol aldığınızda, bilhassa birinci vakitlerde geniş oyun dayanağı bulmak güç olabiliyor. PlayStation 5, şimdiki modelle benzeri mimarileri paylaştığı için geriye uyumluluk konusunda dayanağı çok daha kolay hale getiriyor. Bunlarla birlikte yeni konsola ilişkin tanıtım tarihi ve fiyat bilgisi paylaşılmadı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir