Apple, otonom araçlar için sensör üreten tedarikçilerle görüşüyor

Apple, kendi otonom araçlarını üretmek için, yeni jenerasyon LIDAR sensörleri (Light Detection and Ranging; yahut Laser Imaging Detection and Rangin) üreten en az dört şirketle görüşmelerde başladı. Bu gelişmenin akabinde şirketin Project Titan olarak isimlendirdiği otonom araç projesini somutlaştırma kararı aldığı söz ediliyor.

Project Titan raftan indirildi

Rapora nazaran, Apple’ın bir departmanı kendi birinci taraf LIDAR sensörü üzerinde çalışmalar yapacak. Bununla birlikte şirketin, üçüncü taraf sensörleri de tedarikçilerden satın alarak maliyeti değerli ölçüde en az da tutmayı hedeflediği belirtiliyor. Yapılan bu görüşmelerdeki birinci ana unsur ise tedarikçilere ürettirilecek olan sensörlerin yüksek kalite standartlarında olması.
Şirketin Project Titan olarak bilinen otonom araç projesinin, 2017 yılında yayınlana New York Times raporunda, rafa kaldırıldığı belirtilmişti. Ancak öteki şirketlerin, otonom araç yatırımlarını üstlere hakikat çekmesi, Apple’ın da dikkatini çekmiş durumda ve bu teknolojiden uzak kalmak istemiyorlar. Apple’ın LIDAR sensörlerine olan ilgisi, şirketin otonom araç yarışına geri dönmeye hazır olduğunu gösteren tek gösterge değil. Şirket, Tesla ve Google‘ın eski çalışanları da dahil olmak üzere kendi kendini süren araba teknolojisinde geçmişi olan çok sayıda kişiyi işe almıştı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir