Microsoft artık trilyon dolar değerinde!

Microsoft 1 trilyon dolarlık bedele ulaşan üçüncü şirket oldu. Yazılım devinin mali çeyrek raporlarını açıklamasının akabinde pay senetleri yükselişe geçti ve şirket bu atakla birlikte 1 trilyon dolar kıymetini aşmayı başardı.

Microsoft 1 trilyon dolar pahası aşan üçüncü şirket!

Microsoft 1 trilyon dolar pahası aşan üçüncü şirket olmayı başardı. Apple ve Amazon da 1 trilyon bedeli aşan şirketler ortasında yer alıyor.

Microsoft’un pay senedi fiyatı dün 125 dolar ile kapanmıştı. Kapanışın akabinde birinci çeyrek mali raporlarını açıklayan şirket bugün 130 dolar pahayla açıldı. Yüzde 4 kıymet artışı yaşayan şirket, bununla birlikte 1 trilyon dolar bedelin üstüne çıktı.

Natürel şirketlerde yaşanan olumsuz olaylar borsa bedellerine yansıyabiliyor. Apple bir çok sefer NASDAQ üzerinde 1 trilyon dolar bedelini gördü ve sonrasında altına düştü. Microsoft’un da makul müddetliğine bu bedelin altına düşebileceği, sonrasında tekrar yükselebileceği belirtiliyor.

Microsoft’un borsa kıymetinin artmasının sebeplerinden biri de bulut depolama. Şirket son periyotlarda bulut depolama konusuna çok  önem veriyor ve Amazon’un AWS hakimiyetini sona erdirmeyi planlıyor. Microsoft Azure şu an Amazon’un çabucak ardında, Google’ın ise önünde yerini alıyor.

Microsoft’un açıkladığı son rapor şirket için işlerin nitekim de düzgün gittiğini gösteriyor. Buna nazaran şirket birinci çeyrekte; Ofis ve LinkedIn’den 10,2 milyar dolar, Azure ve kurumsal hizmetlerden 9,7 milyar dolar, Windows, Xbox ve Surface’den 10,7 milyar dolar gelir elde etti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir