Snapchat: Geçerli Bir Yaş Tespit Mekanizmamız Yok

Birleşik Krallık Parlamentosu’nun karşısına çıkan Snapchat, yaş doğrulama sürecinin 13 yaş ve altı kullanıcıların iletileşme uygulaması üzerinde oturum açmalarını engellemediğini doğruladı. Bu, büyük bir sır değil çünkü uygulama sizden yalnızca doğum tarihinizi girmenizi bekliyor. Lakin Snapchat’in açıklamasında dikkat çeken satış başları da yok değil.

“İnternet sanayisinde çalışmış rastgele birine soracak olursanız, size on üç yaşından genç kullanıcıları bir toplumsal medya ağından uzak tutmanın yüzde yüz inançlı bir yolu olmadığını söyleyecektir” cümleleri ile durumu açıklayan Snapchat memleketler arası topluluk baş yöneticisi Stephen Collins, Snapchat’in Birleşik Krallık tarafından görevlendirilen bir kurul ile birlikte yeni bir yaş doğrulama sistemi üzerinde çalıştığını belirtti lakin muahedenin şimdi tamamlanmaması sebebiyle ayrıntıları açıklamadı.

14 yaşındaki bir cinayet kurbanının ailesine tanınan platform üzerinden aşağılayıcı bildiriler gönderilmesinin akabinde Collins ve bir diğer Snapchat yetkilisi Birleşik Krallık bünyesinde oluşturulan Dijital, Kültürel, Medya ve Spor Komitesi tarafından sorguya alındı. Snapchat yetkilileri ise sorgunun üzerine yaptıkları açıklamada firmanın 13 yaş ve altı kullanıcılar tarafından açılan hesapları tespit etmesi durumunda kelam konusu hesapların derhal kapatılacağının altını çizdi. Bunun yanı sıra internet tarayıcısı ile hesap kaydı yapan kullanıcıların öteki siteler tarafından depolanan çerezler sebebiyle açık vererek gerçek yaşlarını Snapchat’e otomatik olarak iletmiş olacaklarını da belirtelim. Lakin yeniden de Snapchat ve parlamento üyelerinin vardığı ortak nokta açık: Kullanıcıların gerçek yaşlarını tespit etmek için geçerli bir sistem yok.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir