WhatsApp’tan Yeni Yalan Haber Çözümü

WhatsApp, düzmece haberlerin yayılmasını engellemek için yeni metotlar denemeye devam ediyor. Uygulamanın Android için yayınlanan yeni beta sürümü, beş sefer yahut daha fazla yönlendirilen bildirilere “sıkça yönlendirildi” etiketini ekliyor.

Bu etiketi gördüğünüzde İleti Bilgisi kısmına giderek bildirinin tam olarak kaç kere tekrar paylaşıldığını görebiliyorsunuz. Lakin bu bilgi sırf sizin gönderdiğiniz iletilerde görünüyor. Yeni fonksiyonun standart WhatsApp sürümlerine ne vakit geleceği bilinmiyor, lakin beta sürümüne gelmiş olması, bunun yakın olduğunu gösteriyor.

Fonksiyonun ne kadar yararlı olacağı, hatta aldatıcı olup olmayacağı ise tartışılabilir. Çok sık paylaşılan bildirilerin geçersiz olma mümkünlüğünün yüksek olduğu kabul ediliyor, fakat bu her vakit geçerli olmayabilir.

Hindistan’daki linç ve şiddet olaylarının akabinde oklar, geçersiz haberlerin dolaştığı WhatsApp’a çevrilmişti. Facebook’un düzmece haberlerin yayılmasını engellemesi için gazete reklamları verdiği ve bu iş için çalışan takımı ayırdığı biliniyor. WhatsApp, yeni sistemleriyle uydurma haberlerin yayılmasını engelleyebilirse, daha önemli tedbirlere gerek kalmadan rahat bir nefes alabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir