Akıllı telefonlar oyunların geleceğidir!

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, taşınabilir oyunların artık konsol oyunları ile rekabete girebildiklerini ve sanayi genelinde firmaların, telefonların potansiyellerinden faydalanmadıklarını düşünüyor. Business Insider ile konuşan Sweeney, “konsol” ve “mobil” oyunların ortasındaki farklılaştırmayı kötüleyerek, taşınabilir oyunların dağıtımcıların bu oyunları “mobil tecrübe için kolaylaştırılmış farklı bir oyun” olarak gördüklerini söyledi. Oyun piyasasının bölünmüş olduğunu belirten yönetici, Fortnite üzere aksiyon oyunlarının konsollarda öne çıktığını ve taşınabilir oyunların bulmacalar tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Angry Birds 2 ve Candy Crush Saga üzere oyunların en fazla kazanan taşınabilir oyunlar ortasında olması da bunu destekliyor üzere gözüküyor lakin Sweeney, platform kararlarının ve cins algısının “abartıldığını” düşünüyor.

GDC 2019’da Epic, geliştiricilerin oyunlarına platformlar ortası oyun özelliğini eklemelerine imkan tanıyan Epic Online Service’i sundu. Bu eser, firmanın Android ve iOS aygıtlarının yanı sıra konsollarla da oynama talihi tanıyan Fortnite Mobile ile gösterdiği muvaffakiyetten ilham almaktaydı.

Fortnite’ın pek çok şey için öncü olduğunu düşündüğünü söyleyen Sweeney, platformlar ortası tecrübenin sanayi genelinde pek çok firmanın hâlâ faydalanmadıkları bir şey olduğunu belirtti.

Fortnite’ın yakın bir rakibi olan PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), şu anda Android ve iOS ortasında oyun imkanı sunsa da bu denkleme konsollar dahil değil.

Sweeney oyun sanayisinin taşınabilir oyunlara gereğince süratli takviye vermediğinden yakınsa da, taşınabilir donanımların rekabetçi oyunlar için hâlâ yeterli bir pozisyonda olmadığı üzere büyük bir meseleye değinmiyor.

Snapdragon 855 üzere en süratli taşınabilir çipsetleri bile hâlâ bir konsolun yahut üst düzey PC’nin dahili teknolojilerine yaklaşamıyor.

Dahası, bir oyunu fare ve klavye yahut bir konsol denetim koluyla oynamak ile bir telefon yahut tablet üzerinde oynama üzerinde önemli farklar bulunuyor (parmaklarınızın ekranı kapatabilmesi gibi) ve batarya ömrü de uzun periyodik oyun oynamaya genel olarak müsaade vermiyor. Her ne kadar Razer Phone 2 yahut Asus ROG üzere oyunlar için harika olması ismine tasarlanan telefonlar olsa da, öteki oyun aygıtları ile rekabet edebilecek donanımların sunulması için hâlâ bir müddet beklememiz gerekiyor…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir