Huawei istihbarat ağından mali yardım alıyor iddiası

ABD-Çin ticaret savaşının tam ortasında kalan Huawei’ye yönelik son günlerde devlet dayanağı savları giderek artıyor. Son araştırma raporunun akabinde bu defa CIA servisinin hazırladığı bir rapor internete sızdırıldı.

Kaynak sağlam mı?

CIA’in Kanada, İngiltere, Avusturalya ve Yeni Zelanda iş ortakları ile paylaştığı söz edilen rapora nazaran Huawei direkt Çin hükümeti, Ulusal Güvenlik Komitesi ve devlet istihbarat ağı tarafından fonlanıyor.

Elbette Huawei’nin en büyük savunması araştırma datalarının adapsız ve yanlış elde edilmiş olması. CIA’in de bu raporu neye dayanarak hazırladığı bilinmiyor. Elbette bu büyük istihbarat servisinin Çin’de sağlam kaynakları vardır lakin bu tıp kaynaklar ne kadar gerçek bilgi sağlıyor merak konusu.

Raporda bahsedilen mevzular Huawei’nin ülkeye girişini bile yasaklayacak çeşitten bilgiler içeriyor. Bu bakımdan bağımsız mahkemeler tarafından incelenerek karar verilmesinde yarar olacaktır. Başka türlü kapalı raporlarla özel bir şirketin faaliyetlerini tümden yasaklamak hak ihlallerine sebebiyet verebilir. Bilhassa 5G Telekom altyapıları konusunda uzman haline gelmiş bir firmanın kelam konusu olması değerli teknolojilerin de erişilemez olmasına neden olabilir.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir