Sony’nin Mobil Bölümünden Kötü Haberler Geliyor

Sony, sorun yaşamakta olan taşınabilir kısmını 2020 yılında kâr eder hale getirmek için iş gücünü yarıya indirmeyi planlıyor.

Nikkei’nin söylediğine nazaran yine yapılanma sürecinde nerdeyse 2000 rol ortadan kaldırılacak. Birtakım Japon çalışanlar öbür kısımlara aktarılacak lakin Avrupa ve Çin’deki çalışanlar için istekli işten çıkma seçeneği sunulacak.

Sony Mobile, Japon elektronik devinin kayıp gösteren tek iş alanı ve firma, sabit masraflarını azaltarak kâr noktasına ulaşmak istiyor.

Sony, kendi doruğundayken global cep telefonu piyasasının %9’una sahipti. Lakin 2019 yılında akıllı telefon alanında, Avrupa ve Japonya ana piyasaları ile yüzde birden daha az bir hisse ile hayli küçük bir isim. Sony, buna karşın üst düzey telefonlar sunmaya devam ediyor ve kendi anavatanında en büyük üç satıcıdan biri. Bu yıl da geçtiğimiz ay Barselona’daki MWC’de Sony Xperia 1’i yayımlamıştı.

Fakat global manada Sony, sanayinin geri kalanı ile tıpkı meselelerle karşı karşıya. Daha uzun yenileme döngüleri, tüketici tarafından fark edilen boyutta olmayan yenilikler ve açılacak yeni piyasaların bulunmaması.

Kısmı, şu andaki finansal yıl içinde £655 milyon kaybettiği söylenmekte lakin firma, 5G periyodundaki değeri ve elektronik portolyosunun geri kalanına getirileri hasebiyle kısmı kapatmak istemiyor…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir