Apple CEO’su Tim Cook, teknoloji endüstrisinin düzenlenmesi için çağrıda bulundu

Birden fazla şirket devlet düzenlemesinden korkma eğilimindedir. Oyun sanayisi bunun en açık örneği. Çünkü dünyanın en büyük oyun üreticilerinden Electronic Arts, gelebilecek muhtemel yasaklamalarla ilgili birden fazla vakit sert arbedelere girmekten çekinmeyen bir şirket. Lakin, Apple CEO’su Tim Cook‘a nazaran teknoloji bölümünün bir düzenlemeden geçmesi gerekiyor.

Topluma büyük ziyanlar verebilir

İsmi skandallardan bir türlü kurtulmayan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg‘in akabinde, Tim Cook da topu devlet kurumlarına atma eğiliminde. Time mecmuasının etkinliğinde konuşan Cook: “Hepimiz entelektüel olarak dürüst olmalıyız ve yaptığımız şeyin işe yaramadığını itiraf etmeliyiz. Teknolojinin düzenlenmesi gerekiyor.” tabirlerini kullandı.
Konuşmaya bakılırsa, Cook öncelikle burada data kapalılığından bahsediyor. CEO, tüketicilerin datalarını inançta tutabilmeleri için dünya hükümetlerinin kelam konusu bilgiler üzerinde daha fazla denetim sahibi olmaları için adım atmaları gerektiğine işaret ediyor. Cook’a nazaran AB’nin GDPR yasası gerçek istikamette bir adım fakat harika bir tahlil değil. Bölümün âlâ niyetini kaybettiğini ima eden Cook, kelamlarını: “Düzenleme için şiddetle savunuculuk yapıyoruz. Bu noktada diğer bir yol görmüyorum.” formunda tamamladı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir