Google Stadia ile oyun oynadık

Google Stadia tecrübe görüntüsüyle karşınızdayız. Bu videomuzda Google’ın yakın vakitte tanıttığı ve oyun dünyasındaki istikrarları değiştirecek olan Stadia ile oyun oynadık. I/O 2019 etkinliğinde Google Stadia test için kurulmuş olan alanda yeni sistemi deneyimledik.

Oyun sanayisi artık bulut tabanlı çevrimiçi oyun servislerine hakikat evriliyor. Google Stadia Türkiye için şimdi biraz uzak bir ihtimal olsa da oyun dünyasını tekrar şekillendirmesi açısından son derece kıymetli.

Google Stadia ile oyun tecrübesi

Bilgisayar, telefon ya da tablet üzerinden Google servisine bağlanarak oyun oynama imkanı sağlayan Google Stadia nasıl bir oyun tecrübesi sunuyor? Kurulan test alanında oynama fırsatı bulduğumuz Stadia ile neler yapmak mümkün?

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu tecrübe videomuzla baş başa bırakalım. Uygun seyirler…

Google Stadia özellikleri

Mart ayında duyurulan Google Stadia esasen Google’ın data merkezinin gücünü ortaya koyan başarılı bir platform olarak tanımlanabilir. Oyuncuları amaç alan platform ile konsolların ya da bilgisayarların limitlerine bağlı kalmadan oyun oynamak mümkün. Bunun için tek gereken âlâ bir internet kontağı. Bu açıdan Google Stadia Türkiye için şimdilik biraz uzak olsa da ilerleyen basamakta ülkemize gelmemesi için de hiçbir mani bulunmuyor.

Google, Stadia ile birlikte konsol ya da bilgisayar olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor. 4K 60 FPS oyun oynamaya imkan sağlayan Google Stadia için gereken altyapı Google Veri Center tarafından sağlanıyor. Bu sayede işlemci ya da grafik üniteye duyulan gereksinim ortadan kaldırılıyor.

Stadia bu yıl Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Avrupa’da birkaç ülkede kullanıma sunulacak.

Stadia bir kontrolcüyle birlikte geliyor. Direkt Wi-Fi irtibatı ile Stadia platformuna bağlanan denetimcinin Google Asistan takviyesi olması da öne çıkıyor.

Bu platform üzerinden oyun oynayabilmek için makul bir internet suratına sahip olmak gerekiyor. 1080p 60FPS oyun oynayabilmek için gereken sürat 25 mbps. 4K çözünürlükte 60 FPS oyun oynamak için ise 30 mbps sürate sahip bir internet olması gerekiyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir