Google’a Yine Rakip Tarayıcıları Sabotaj Suçlaması

Chrome, oturduğu yüksek liderlik tahtına yaklaşanları tekmeleyerek mi uzaklaştırıyor? Görünüşe bakılırsa evet.

Google’ın web tarayıcısı Chrome, popülerliğinin kıymetli kısmını suratına ve kalitesine borçlu olabilir. Lakin eski bir Mozilla yöneticisi, Google’ın kendi tarayıcısını öne çıkarmak için haksız denebilecek yollara başvurduğunu sav etti.

Jonathan Nightingale, hafta sonu yolladığı tweet’lerde yıllar içinde Google ve Mozilla ortasında yaşanan kimi olaylardan bahsetti. Nightingale, Chrome yükselmeden evvel Mozilla ile düzgün geçindiğini, fakat çıkış tarihinden itibaren işlerin değişmeye başladığını söylüyor. Google, Mozilla’yı birebir tarafta olduklarına ikna etmeye çalışsa da makul fonksiyonlar, Firefox’ta sebepsiz olarak işlemez hale geliyordu. Nightingale’e nazaran Google Docs ve Gmail, Firefox’a özel performans meselelerine sahipti ve demo siteleri, yanlış bir biçimde Firefox’un uyumsuz olduğunu söylüyordu. Mozilla bu problemlere dikkat çektiğinde Google özür dileyip tamirat için çalıştığını söylese de tıpkı problemler, tekraren, “belki yüzlerce kez” tekrarlandı. Bu sorun, Firefox kullanıcılarının Chrome’a geçmesine ve Chrome’un güçlenmesine neden oluyordu.

Bununla birlikte Nightingale, Firefox’un düşüşünden Mozilla’nın sorumlu olduğunu düşünüyor.

Google daha evvel de hizmetlerini rakip tarayıcılarda bilerek çalışmaz hale getirmekle suçlanmıştı. Geçen sene bir öbür Mozilla yöneticisi Google’ı Edge ve Firefox’ta YouTube’un performansını düşürmekle suçlamıştı. Dahası eski bir Edge stajyeri, 2018’in sonlarında misal bir suçlamada bulunmuştu. Microsoft sonunda pes ederek Edge’in Chromium (Chrome’un da temelini oluşturan açık kaynak kodlu platform) tabanlı bir sürümünü geliştirmeye başlamıştı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir