Oculus Touch’ta Büyük Birader Referansları

Facebook’un denetimi altındaki Oculus VR’ın başı, yeni Oculus Touch kontrolcüsünde gizlenen garip bildiriler yüzünden ağrıdı.

Bildiriler birer latifeden ibaret olsa da, birtakım kullanıcıları rahatsız edebilecek düzeyde ve yalnızca prototiplerde değil, üretim donanımında da mevcut. Facebook’tan VR eser lideri ve Oculus kurucu ortağı Nate Mitchell, olup bitenler hakkında Twitter’da konuştu ve şunları söyledi:

“Sürpriz yumurtuları sevsem de bunlar uygunsuz ve kaldırılmalıydı. Donanımın bütünlüğü ve fonksiyonelliği bu durumdan etkilenmemiştir. Bu durumun tekrar yaşanmaması için üretim sürecinde gerekli değişikliği yaptık.”

The messages on final production hardware say “This Space For Rent” & “??The Masons Were Here.??” A few dev kits shipped with “??Big Brother is Watching??” and “Hi iFixit! We See You!??” but those were limited to non-consumer units. [2/3] pic.twitter.com/po1qyQ10Um

— Nate Mitchell (@natemitchell) April 12, 2019

İletiler, aygıtın içindeki kaboların üzerine yazıldığından, onları görebilmeniz için aygıtı açmanız gerekiyor. Münasebetiyle birden fazla kullanıcı iletileri görmeyecekti. Yeniden de Twitter’da birçok kullanıcının bundan şad olmadığı anlaşılıyor. Birtakım kullanıcılar ise bunun reklam hedefli yapıldığını, dikkatlerin yakında çıkacak Oculus Quest ve Oculus Rift S’ye dikkat çekmek istendiğini düşünüyor.

Yeniden de Türkçesiyle “Büyük Birader izlemede” ve “Masonlar Buradaydı” halindeki iletilerin kimi kullanıcılara hiç de eğlenceli görünmediği kesin. Bilhassa Facebook’un kullanıcı verisi konusunda güzel bir geçmişi olmadığından, bu cins iletilerin kullanıcıları tasalara sürüklemesi anlaşılabilir.

Bu bildirilerin sayısı çok kısıtlı olan geliştirici kitlerinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Raflara konulmayı bekleyen aygıtlarda bu iletilerin bulunmadığı söyleniyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir