2019 Yılında Bitcoin Alacaklara 5 Tavsiye

2008 yılında birinci sefer Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılan Bitcoin fikri, ortadan geçen 11 yıl içinde dünyanın en büyük fenomenlerinden biri haline geldi. Ödeme süreçlerini kökten değiştiren bu yeni sistemin, vakitle klasik paranın yerine geçeceği öngörülüyor. Devletler, bankalar, firmalar ve tüketiciler süreçlerini kripto parayı süratle benimsiyor. Teşebbüsçüler, kripto paranın altyapısını oluşturan blockchain teknolojisini kullanarak yeni eser ve hizmetler geliştirmenin yollarını arıyor. Pazar her geçen gün büyürken, Türkiye’de Türkçe lisan takviyesi ve TL ile süreç imkanı sunan kripto para borsası DSX’in CEO’su Mike Rymanov, 2019 yılında Bitcoin almayı düşünenlerin bilmesi gereken 5 mevzuyu ayrıntılandırdı:

1- Kripto teknolojiler geleceği şekillendiriyor

Bitcoin ve türevi dijital para üniteleri, kullanıcılara merkezi olmayan blockchain altyapısı üzerinden hizmet veriyor. Tüm süreçlerin şifrelenerek müdafaa altına alındığı bu altyapı, devlet ya da bankalar tarafından denetim edilemiyor. Süreçlerin aracısız bir formda, direkt olarak kullanıcılar ortasında yapılması, transfer süreçlerindeki kesintileri minimuma indiriyor. Devletlerin getirdiği sayısız düzenleme sayesinde dijital para ünitelerinin kullanım alanı günden güne genişliyor. Bankalar teknolojiyi kendi ödeme sistemlerine dahil ederken, Facebook üzere teknoloji devleri ise kendi kripto paralarını çıkarmak için yeni çalışma grupları kuruyor.

2- Uygun yapılan muhtaçlık tahlili yarar getiriyor

Tüm piyasalarda olduğu üzere, yatırımcıların Bitcoin piyasalarında da dikkatli davranmaları gerekiyor. Fiyatlardaki süratli değişimler, kısa vadeli planlar yapan yatırımcıların başarısız olma mümkünlüğünü artırıyor. Bu yüzden kripto para almak yapmak isteyen bir kullanıcının, bölüme ve tüketicilere yönelik gereksinimleri yeterli tahlil etmesi gerekiyor. Bu tahliller ışığında atılan yavaş ancak tesirli adımlar, yatırımcılar için daha düzgün bir seçenek olarak öne çıkıyor. Kripto para alımının düşük ölçülerde ve denetimli bir formda yapılması, süratli fiyat değişimlerine karşı muhafaza sağlıyor.

3- Profesyonellerle çalışmak güvenliği artırıyor

Kripto paralar devlet ya da bankaların teminatı altında olmadığından, kullanıcıların yatırım yapacakları kripto paranın güvenliğini derinlemesine araştırması gerekiyor. Bu yalnızca kripto paralara has bir durum değil; düzgün korunmayan her sistemin hücuma uğrama potansiyeli bulunuyor. Bu yüzden başka kesimlerde olduğu üzere, kripto para kesiminde de kullanıcıların sistem güvenliği hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması gerekiyor. Sayısı daima artan düzenlemeler gelişen teknolojiyle birlikte, tüketicilerin dijital dünyadaki güvenlik düzeyini her geçen gün artıyor. Tüm bunlara karşın, yatırımcıların yeniden de önlemi elden bırakmaması ve alım-satım süreçlerinde profesyonellerle çalışmayı tercih ederek varlıklarını teminat altına almaları gerekiyor.

4- Güncellemeleri takip etmeyen fırsatları kaçırıyor

Kripto para piyasaları, yapıları gereği kısa müddette büyük değişimlere sahne olabiliyor. Teknoloji devlerinden birinin yeni bir blockchain grubu kurması bile daldaki dengelerin birdenbire değişmesine sebep olabiliyor. Bu sebeple kripto para alıcılarının dünya gündemini, blockchain teknolojilerindeki yenilikleri ve devlet takviyeli düzenlemeleri yakından takip etmeleri gerekiyor. Bu şartları sağlayan kullanıcılar, tüketicilerin neye muhtaçlık duyduğunu uygun tahlil ederek, yüksek muvaffakiyet potansiyeline sahip teşebbüslere herkesten evvel yatırım yapma imkanı kazanıyor. Blockchain platformu üzerinde geliştirilen eser ve hizmet sayısının süratle arttığı şu günlerde yatırımcıların bu fırsatları uygun değerlendirmeleri gerekiyor. 

5- Uzun vadeli düşünenler kazanıyor

Bitcoin ve öteki kripto paralara yapılan yatırımlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Devletler, bankalar, enstitüler ve teknoloji devleri kripto paralarla yapılan süreçlerin güzelleştirilmesi için birlikte çalışıyor. Sayısı süratle artan devlet düzenlemeleri, bankaların blockchain teknolojisini kendi süreçlerine entegre etmesi ve teknoloji devlerinin yeni blockchain takımları kurmaları üzere gelişmeler, Bitcoin ve başka kripto paraların önümüzdeki yıllarda da dünya gündeminde kendine yer bulacağını gösteriyor. 2019 yılında kesime girmeyi düşünen kullanıcıların, vaktin getireceği yenilikler karşısında sabırlı olmaları ve alım-satım süreçlerini de buna nazaran planlamaları gerekiyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir