Çin’den zihin kontrolü sağlayan beyin simülatörü!

Yüzlerce yıldır birçok medeniyet  zihin denetimi sağlamak için büyük bir uğraş veriyor. Günümüzde bu çeşit eforlar için beyin sümülatörü aracılığıyla genelde alzheimer ya da parkinson üzere hastalıkların tedavisi için girişiliyor. Lakin Çin zihin denetimi de sağlayan beyin simülatörü geliştirerek farklı bir alana kaymışa benziyor.

Bilhassa işin içinde Çin‘in olması çok daha fazla kaygı verici.  Ülkede İnsan üzerinde deney yapmak konusunda pek etik kıymetler genelde kulak arkası ediliyor.

Bu manada dünyanın birçok yerinde beyin simülatörü için tartışmalar devam ederken  Çin çoktan insan üzerinde deney yaparak birinci sonuçlarını elde etti.

Zihin denetimi sağlayan beyin simülatörü neler yapabiliyor?

Çin hükümeti, uzun yıllardır uyuşturucuyla çaba için tıbbi tahlil arayışında. Bu manada da derin beyin simülasyonu yaratan aygıtlara büyük yatırımlar yapıldı.

Birinci beşerli denemesi Eylül ayında yapılan aygıt, gelen birinci bilgilere nazaran işe yaramış üzere görünüyor.

Hastanın aygıt beynine yerleştirilmesinden sonra hiç bir halde uyuşturucu krizi geçirmediği belirtiliyor. Bu bahiste konuşan hastanın söyledikleri ise bir manada korkutucu.

Hasta, simülasyonun kişinin ıstırabını, sevincini, öfkesini, tedirginliğini denetim edebildiğini böylelikle uyuşturucu krizinin yarattığı tesirin ortadan kalktığını söylüyor. Epeyce memnun sözler kullanan hastaya nazaran beyin simülatörü büyüleyici özelliklere sahip.

Bir manada teknolojinin ruhsal durumumuzu denetim altına alabilmesi hoş bir gelişme üzere görünüyor.  Bilhassa depresyon ya da ani his değişimleri, öfke patlaması üzere durumlarda insanları bu halde denetim altına almak mümkün hale gelebilir.

Fakat öte taraftan bir beyin simülatörü tarafından insani hislerin bu halde taklit edilebilmesi, zihin denetimi için yol açmışa benziyor.

Pekala siz ne düşünüyorsunuz, Çin zihin kontrolü yolunu bu deneylerle birlikte açmış üzere görünüyor. Sizce Çin bu derin beyin simülatörünü farklı alanlarda da kullanmayı dener mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir