Google’ın G Suite Hesabı, Bitcoin İstedi!

Twitter’da dolaşan bir bitcoin sahtekarlığı, Google’ın resmi G Suite hesabını da vurdu. Firmanın verimlilik uygulamalarını tanıttığı hesap, dün itibariyle bir mühlet şöyle bir paylaşımda bulundu:

Dolandırma hedefli paylaşım, G Suite hesabını takip eden, Google’a güvenmesi beklenen 800.000 takipçiye ulaştı. Paylaşımın yapılmasının üzerinden bir saat geçmeden Google devreye girdi ve paylaşımı sildi. Dolandırma gayeli paylaşım, Google’ın tüm topluluğuna 10.000 bitcoin dağıttığını ve hatta Gsuite üzerinden kripto parayla ödeme yapabileceğinizi söylüyordu. Gönderide bitcoin gönderebileceğiniz bir adres de paylaşılıyor, adresinizi doğrulamanız için 0,1 BTC ile 2 BTC ortası bir parayı göndermeniz isteniyordu.

Gönderiye nazaran 1 BTC ve üzerini gönderenler, yüzde 200 geri ödeme alacaktı.

Bu gönderide yazanları yapanların önemli bir ziyana uğramış olma ihtimali var, zira 0,1 bitcoin şu an 3.400 lira, 1 bitcoin ise 34.000 lira civarında.

Dün bu cins bir taarruza uğrayan tek şirket Google değildi. Perakande devi Target de misal bir hack’in kurbanı olurken geçtiğimiz haftalarda Hindistan’daki bir hükümet ajansı ve kimi siyasetçiler, emsal taarruzlara maruz kaldılar.

Twitter, bitcoin sahtekarlıklarının platform üzerinde sıkıntıya neden olduğunu kabul ederken sorunu çözme kelamı verdi. Bununla birlikte Google’ın hesabının hack’lenmesinin Google’ın güvenlik tedbirleriyle ilgisi olup olmadığı bilinmiyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir