Microsoft, Paint uygulamasını Windows 10’dan kaldırma planından vazgeçti

Yazılım devi, klasik Microsoft Paint‘i Windows 10’dan emekli etmeyi planlıyordu fakat gelen haberler bu kararın geri çekildiği istikametinde. Yapılan açıklamalara nazaran şirket, uygulamayı çağdaş Paint 3D‘nin yanında sunmaya devam etmeye karar verdi.

İkisi de bir ortada olacak

2017 sonbaharında başlatılan Windows 10 Fall Creators Update (sürüm 1709), kullanıcılara Microsoft Paint’in kullanımdan kaldırılacağına dair bir ihtar göstermişti. Şirket, kullanıcıları dokunmatik takviyesi olan ve genel olarak Windows 10’daki mevcut özelliklerle uyumlu çalışan Paint 3D’ye yönlendirmeye çalışmıştı. Klasik Paint yazılımının da bir mühlet sonra uygulama mağazasından indirilebileceği belirtiliyordu.

Lakin uzun bir müddettir bu ihtarın büsbütün kaldırıldığı ortaya çıktı. Microsoft’un bu adımı atarak bir manada klasikleşmiş olan Paint’in sonunu hazırladığına inanılıyordu. Fakat şirket son bir atakla, Paint ve Paint 3D yazılımlarının ikisinin de Windows 10 işletim sisteminde bulunmasını kararlaştırdı. Bu haberi de Microsoft yöneticilerinden Brandon LeBlanc, şahsî Twitter hesabından duyurdu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir