3D Baskılanan Hidrojel Robotlara Güç Verecek

Robotlar elbet ki sert metal ve plastik gereçlerin yanı sıra daha esnek ve yumuşak materyaller bulunduruyor olsalardı daha kullanışlı ve daha cazip olabilirlerdi. Brown University araştırmacıları ise bu eksikliği doldurabilecek bir malzemeyi geliştirmeyi başardıklarını öne sürüyorlar. Malzeme, şimdiden küçük ve hassas nesneleri kaldırıp taşıyabiliyor olması ve özel mikroakışkan aygıtlar üretebilmesi ile bilim ve teknoloji dünyasının dikkatini üzerinde toplamış durumda.

Araştımacılar materyalin kendi üzerinde yapışma eğilimini hidrojelden yapılmış bir semenderin kuyruğu üzerinde gösteriyor.

Gerecin bu esnek yetenekleri ise kendisine epeyce özel ve değerli vazifeler kazandırıyor. O denli ki malzemenin kelam konusu kullanım alanlarının ortasında agresif kanser hücrelerinin tespit edilmesi ve hayat kurtarıcı ilaçların üretilmesi var.

Üç boyutlu baskı sistemi ile üretilen hidrojelin yapısında bükülme, dönme ve muhakkak kimyasallar ile muamele edildiğinde bir ortada durabilme yeteneğine sahip bir çift polimer bulunuyor. Bir polimer yapısına sağlamlık ve yapısal bütünlük sağlayan kovalent bağlar taşırken öbür polimer yapı ise bükülme ve kendi üzerine yapışma üzere daha dinamik özellikler sağlayan iyonik bağları üzerinde bulunduruyor. Birlikte bu iki polimer yapı yumuşak, sağlam ve değişimlere karşılık verebilen bir malzeme üretebiliyor- bu, yumuşak bir robotik dokunuşu mümkün kılabilir.

Kelam konusu hidrojel, mikroakışkan aygıtların üretilmesi için imkan vaat eden bir temel sağlıyor olabilir- bu ise kanser tedavisi, sıvı bazlı saat teknolojisi ve patlayıcıları tespit etme üzere çeşitli yelpazedeki birçok değerli vazifesi kelam konusu materyalin üstlenebileceğini gösteriyor.

Şimdiye kadar hidrojel kümesindeki gereçler, mikroakışkan yapılarında bulunan kompleks kanal ve odacıkları bulunduran bir kalıpta üretilemiyordu. Lakin kelam konusu yeni gerecin üç boyutlu baskı teknoloji ile üretilebiliyor olması, gerecin LEGO modülleri üzere istiflenebilmesini ve bu sayede değişik mikroakışkan kanallar taşıyan blokların istenebildiği üzere inşa edilebilmesini sağlıyor.

Fakat her ne kadar yüksek potansiyel taşıyan bir gereç olsa da kelam konusu bu hidrojel, kullanıma şimdi hazır sayılmaz. Araştırmacılar şimdi polimerlerin kelam konusu alanlarda kullanım için gerekli dayanıklılık ve fonksiyonellik açısından daha yeterli bir formda ayarlanması gerektiğini belirtiyor. Şayet araştırmacılar bu uğraşlarında başarılı olurlarsa laboratuvarlar için yumuşak robotik modüllerin yapbozlara benzeri olarak üretilmesi ve modüllerin montaj ve demontaj süreçlerinin çarçabuk yürütülebilmesi mümkün olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir