Apple’a App Store’daki hakim durumunu kötüye kullandın davalarına kapı aralandı

Apple‘ın App Store‘da aldığı yüzde 30 kurul uzun müddettir tartışılıyor. Birçok uygulama geliştiricisi bu kurul oranını hayli yüksek buluyordu. ABD yüksek mahkemesi konu hakkında değerli bir karara imza attı. Apple’a App Store’daki hakim durumunu berbata kullanması sebebiyle dava açılmasına kapı aralandı.

Öteki kaynaktan uygulama indirilemiyor

Bildiğiniz üzere iOS kullanıcıları uygulama yüklemek için App Store harici bir yer kullanamıyor. Davanın temelinde de, müşterilerden yüzde 30 komite alınmasının anti monopol maddelerine uymaması yatıyor. Apple, müşterilerin kendisinden değil, geliştiricilerden uygulama satın aldığını belirtiyor. Yani müşterilerden komite almadığı söylüyor. Dava tarafı ise ödemelerin geliştiricilere değil direkt olarak Apple’a gittiğini belirtiyor. Bu da Apple’ın müşterilerle birebir münasebet içerisinde olması sebebiyle dava edilebilmesine yol açtı. 

Apple payları düşüşte 

Kararın duyulmasının akabinde Apple paylarında süratli bir düşüş gözlemlendi. Neredeyse yüzde 5 düşen paylar 10 dolar kaybın akabinde 186-187 dolardan süreç görüyor. Bunun gerisindeki sebep ise yüksek kurul sebebiyle fazla ödeme yapan iOS kullanıcılarına geri ödeme yapılması ihtimali. 
Dava şu an için erken etaplarında. Yani kesin sonuçlarını söylemek şimdilik mümkün değil. Davalar tamamlandığında Apple aldığı komite oranını düşürmek ve yüz milyonlarca dolar ceza ödemek zorunda kalabilir. Hatta kullanıcıların farklı uygulama mağazalarına ulaşmasına müsaade verilme ihtimali bile mevcut. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir