iOS 13 ile iPhone 6, iPhone SE ve iPhone 5S desteği bitecek

Apple’ın WWDC 2019 aktifliği yaklaştıkça söylentiler de çıkmaya devam ediyor. Bunlardan sonuncusuna nazaran iOS 13 ile Apple, birkaç modelinden yazılım dayanağını çekecek. Bu modeller iPhone 5S, iPhone 6 ve 6 Plus, iPhone SE’den ibaret. iPhone modellerinin yanında iPad küçük 2 ve iPad Air de başkalarıyla tıpkı biçimde güncellenmeyecek.
Alınan raporlar yanlışsız çıkarsa Apple’ın şimdiki kullanıcılarının önemli bir dilimi iOS 13 güncellemesine sahip olamayacak. Apple’ın en çok satan serisi unvanını taşıyan iPhone 6 serisi, hâlâ ağır halde kullanılıyor.
Raporların doğrulanmasıyla ortaya çıkacak bir başka durum ise 2013 Eylül’de tanıtılan iPhone 5S’in, 2014’te tanıtılan iPhone 6 modellerine kıyasla bir nesil fazladan güncelleme alması olacak. iPhone 5S şuan için iOS 12 versiyonunu kullanıyor. Apple’ın bildiğimiz beş yıllık takvimine nazaran iPhone 6 serisinin de iOS 13’e güncellenmesi gerekiyor. 
iPad ailesinde ise iOS 13 ile birlikte dayanağı kaybedecek modeller, iPhone 5S ile birebir yıl çıkmış iPad küçük 2 ve iPad Air olacak. 
Apple’ın Eylül ayında her yıl olduğu üzere düzenleyeceği aktiflikle yeni iPhone modellerini tanıtması ve iOS 13’ü kullanıcılara sunması bekleniyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir