NASA uzay yürüyüşü planını değiştirdi

Tam uyan giysilerin olmaması, NASA’nın birinci kez yalnızca bayanlardan oluşan bir uzay yürüyüşü yapmasını engelledi.

Astronotlar Christina Koch ve Anne McClain, 20 Mart tarihinde Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışında yürüyeceklerdi fakat uzay ajansı yapılan bir basın açıklaması ile planların “istasyondaki uzay giysisi kullanılabilirliği sebebiyle” değiştiğini söyledi.

Sorun, uzay giysilerinin üst kısmını içeriyordu. NASA’nın söylediğine nazaran “McClain birinci uzay yürüyüşü sırasında orta boyutlu sert üst gövdenin – temel olarak uzay giysisinin gömleği – ona en âlâ uyduğunu öğrendi. 29 Mart, Cuma gününe kadar yalnızca bir orta boyutlu gövde hazırlanabileceği için onu Koch giyecek.”

Astronot McClain’in Twitter’da paylaştığı fotoğraflar

Astronot Nick Hague McClain’in yerini alacak ve uzay istasyonunun güneş gücü sağlayan ekipmanlarının bataryalarının değişiminde Koch’a katılacak.

Bu, gözden kaçan garip bir şey üzere gözükebilir fakat Space.com’un açıkladığı üzere, uzay giysileri için boyut hazırlamak, düşük yerçekimi hasebiyle zorlayıcı olabiliyor. Astronotların omurgaları Dünya’da olduğu kadar sıkıştırılmış olmuyorlar ve bu da uzayda bir ölçü vakit geçirdikten sonra daha uzun olmaları manasına geliyor.

Uygun ekipman eksikliğinin sebebinin bu olup olmadığı aşikâr değil lakin McClain bu ay gönderdiği bir tweet’te, Aralık ayında Dünya’dan ayrıldığı vakte nazaran 2 inç (yaklaşık 5 santimetre) daha uzun olduğunu söylemişti…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir